Ana içeriğe atla

Batık şehir ve gözlemeci Sevim teyze

Batık şehir ve gözelemeci Sevim teyze mi? Ne alakası var diye kafanız karışabilir fakat küçük tekne turundan sonra konuyu tam olarak anlıyacaksınız...
Kekova'ya arabayla gittiyseniz arabanızı sahilde bulduğunuz ilk boş yere park edin ve sahile sıfır kafelerden birinde soğuk bişeyler içerek biraz dinlenin. Bu küçük kasabada konaklamayı planlıyorsanız sahil boyunca dizilmiş pansiyonlarda 120 tl'den başlayan fiyatlarla kahvaltı dahil oda kiralamak
mümkün fakat odalarda TV ve mini bar olmadığını bilgilerinize sunmak isterim. 
Kekova Pansiyon

Simena kalesi
Adeta cennet üçgenini andıran Kekova adası, Üçağız ve Simena kalesi bu bölgeye büyüleyici ve gizemli bir hava katıyorlar. 

Kekova'ya ilk sehayatimiz olduğundan bayağı bir dolaşmak zorunda kaldık. Simena kalesine dağlarin arkasından zorlu bir yolculuk var fakat en mantıklısı bir tekne kiralayıp denize gömülü Batık şehir ve Üçağızı seyrederek gitmektir. 


Kekova 
Limandakı 'Gülpem' adlı teknesinde kızı ile efendi efendi turist bekleyen Bilal beyi gözümüz tuttuğundan onun teknesi ile denize açılmağa karar verdik. Denizin derinliklerine doğru ilerledikce Bizans devrine ait kilisenin apsisi ve batık limanı seyrederek adeta antik çağa ziyaret etmiş olduk. Burası dalışa yasak bölge olduğundan batık şehirden birkaç kilometre uzaktakı sessiz koyda yüzdük. 
Bilal beyin teknesi

Kekova adasının tam karşısında yarım ada üzerine konumlanmış Lykia Birliğinin bir üyesi olan ve tarihi M.Ö.4.yüzyıla kadar inen Simena antik kentini de tekneden izlemekle yetindik. 
Batık şehir merdivenleri

Limana döndüğümüzde antik çağa ettiğmiz zaman yolculuğundan mı yoksa dalgaların bizi sallamasından mıydı, bilemedik ama acayip açıktık. Kaptanımız Bilal bey bize çok yakında kaynanası Sevim teyzenin meşhur gözleme mekanı olduğunu söyleyince hemen yola koyulduk. Kocaman bir ağacın gölgesindeki minik evinin sokağa açılan terasında üzerinde minik çiçek desenli şalvarı, hafif pembemsi gömleği ve başında beyaz şalı olan nuryüzlü Sevim teyze bizi güleryüzle karşıladı. Hemen oracıkta hamur açtı ve bize mis gibi kokan, tadı hala damağımızdan gitmeyen ıspanaklı peynirli gözlemelerinden pişirdi. Yanına da ev yapımı ayran ismarladı.
Gözlemeci Sevim teyze 

Sizlere de mutlaka Kekova'ya uğradığınızda Gözlemeci Sevim teyzeye uğramınızı şiddetle tavsiye ediyorum. 2014 eylül ayında gözleme fiyatı 7tl idi fakat siz bu yazımı okuduğunuzda ne kadar olacağını bilemiyorum :)

Umarım şimdi yazımın başlığını anlamış oldunuz :) 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkçe-Azerice baharat isimleri

Buta nedir? Azeriler neden Buta sembolüne önem vererler?

Azerbaycan'da milli suvenirlerin, şal ve eşarpların, birçok markaların ve aksesuarların üzerinde Buta desenine rastlamak mümkündür. Hatta Azerbaycan hakkında belgesel ve filmlerde bile Buta'ya rastlıyoruz. Peki Buta nedir? Azeriler için nasil bir anlam taşımaktadır?
Buta (bute, puta) -gonca; bademe benzer nakış çeşitidir. Azerbaycan dekor sanatının çok yaygın dekor elementlerinden biridir. Buta'nın ateşperestlik devrine ait dekor, süs forması olduğu ihtimal edilir. Bakü, Gence, Ardabil, Tebriz, Nahçıvan, Salyan, Muğan halılarında, binaların iç dekorları ve süs sanat numunelerinde Buta geniş kullanılmıştır. 
Buta Orta Asiya, Yakın Doğu ülkelerinin de (Hindistanın tirme şallarında, İraanın kumaş ve metal mamulatlarında vesair) dekorativ ve süs sanatında çok yaygındır.

Azerbaycan'da ne iş yapılır, neler satılır?

Son yıllarda Azerbaycan kendini geliştirmekte olup, dünyanın bir çok markalarını kendine çekmeyi başarmıştır. Tüketici kapasitesi her ne kadar tartışılır olsa da, dünyaca ünlü markalar bir şekilde yıllardır başkent Bakü'de kendilerine yer etmeyi başarmışlar. Türk İş Adamları Bakü'yü keşfedeli yıllar oldu :) Fakat nedense ya inşaat sektörünü, ya da lokanta ve pastane tarzı mekanlar açmakla yetiniyorlar. Ve küçücük ülkede yeteri kadar Türk restoranları olduğundan, bazıları zamanla iflas ediyorlar. Oysa, Bakü'de büyük ilgi görecek onlarca küçük fikir vardır ;)
1. Seyyar Simitçi ArabasıAzerbaycanlılar Türk kültürüne, özellikle Türk mutfağına büyük ilgi duyarlar. Sokaklarda bir zamanlar bulunan balık ekmeğin acayip ilgi görmesinin altında da bu sebepler yatıyordu. Şu anda kalkıp da sokakta, özellikle 'Targovıy' ve 'Bulvar' denilen yerlerde bir adet Simit arabası size bayağı gelir getirecektir. 
2. Seyyar Pilavcı ArabasıAzerbaycanlılar farklı tatları denemeyi se…